Liahnutie prepelíc zvládne naozaj každý

Páčilo by sa Vám chovať prepelice, ale neviete, kde začať? Prepelice sú malý, ale zato veľmi plodní producenti vajec, a pritom vyžadujú relatívne málo krmiva a priestoru. Prepeličie vajcia sú známe svojimi vynikajúce zdravotnými účinkami, a aj z toho dôvodu sa chov prepelíc teší v poslednej dobe veľkej obľube. Prepelica japonská má však potlačený pud kvokavosti a ak si chcete založiť nový chov či svoj existujúci rozšíriť, je v podstate najjednoduchšie možností pustiť sa do liahnutie prepelíc v umelej liahni. Ako sa však dočítate v tomto článku, nie je to vôbec nič zložité.

Liahen na prepelice liahnutie prepelic

Než sa pustíte do samotného liahnutia

Predtým, než budete môcť začať s liahnutím prepelíc, ​​budete si musieť zaobstarať dve základné veci. Tými sú samozrejme liaheň na vajcia a prepeličie násadové vajcia.

  • Liaheň na vajcia - umelých liahní je na trhu v dnešnej dobe celá rada. Pri výbere si dajte pozor predovšetkým na to, aby liaheň na prepelice dobre udržiavala teplotu a vlhkosť. Ak nechcete vajcia otáčať ručne jedno po druhom, presvedčte sa, pre aké druhy vajec je liaheň na vajcia vhodná. Niektoré liahne majú univerzálne rošty pre všetky druhy vajec a pri niektorých bude potreba dokúpiť špeciálny rošt pre táto malá prepeličie vajcia.
  • Násadové prepeličie vajcia - oplodnené násadové vajcia môžete zohnať od známeho chovateľa či na internete. Vždy však dajte pozor, z akého zdroja si násadové vajcia kupujete a ako sa s nimi pri preprave zaobchádzané. Prepeličie vajcia by mala byť čistá a nepoškodená. Viac sa o problematike výbere a skladovanie vajec dozviete v tomto článku.

Ak už máte liaheň na prepelice doma, umiestnite ju do miestnosti, kde sa udržuje stabilná teplota okolo 20-24°C a nechce ju pokojne 24h bežať naprázdno, aby ste si overili, že všetko funguje tak, ako má. Taktiež násadové vajcia preneste z chladnej miestnosti, aby sa zahriali na izbovú teplotu, než ich budete vkladať do liahne.

 

Kľúčové faktory k úspešnému liahnutie prepelíc

Akonáhle máte pripravenú liaheň aj násadové vajcia, môžete začať so samostatným liahnutím, ktoré zvyčajne trvá 16-18 dní. Kľúčovými faktormi k úspešného liahnutia sú predovšetkým tieto 3 body:

  • Teplota - liaheň na vajcia by sa po celú dobu inkubácie udržiavať teplota okolo 37,7°C. Väčšina liahní má zabudovaný teplomer, ale napriek tomu doporučujeme premeriavať teplotu priamo na vajciach ďalšom externom teplomerom, aby ste mali istotu, že všetko funguje tak, ako má.
  • Vlhkosť - vlhkosť v liahni je na rozdiel od teploty v priebehu liahnutia nutné meniť. V prvých 15 dňoch udržiavajte vlhkosť okolo 50-60% a posledné 3 dni inkubácie ju zvýšte na 70-80%. Ak Vaša liaheň nie je vybavená automatickým zvlhčovačom, vlhkosť sa vo väčšine prípadov reguluje pomocou dolievanie vody do spodných kanálikov v liahni, z ktorých sa následne odparuje. Čím viac vody do liahne nalejete, tým väčšia vlhkosť teda v liahni bude.
  • Otáčanie vajec - otáčanie vajec je dôležité preto, aby nedochádzalo k prilepeniu vyvíjajúceho sa embrya na škrupinu. S otáčaním vajec sa začína 3. deň inkubácie. Ak nemáte liaheň automatickú, je potrebná vajcami otáčať 2x denne - ráno a večer. Vajcami sa otáča až do 15. dňa, kedy nastáva čas pre premiestnenie vajec na mriežku pre dolíhnutí hydiny. Tu s vajcami už neutáčejte a len čakajte, kedy sa začne liahnuť prvá prepelica.

V priebehu liahnutie prepelíc odporúčama kontrolovať ich oplodnenosti pomocou presvetlenie vajec. Najvhodnejšie chvíle pre kontrolu vajec je v prvej tretine liahnutia, teda cca 7. deň inkubácie. Ak si neviete rady, ako na to, môžete si prečítať článok o presvetľovanie vajec.

Prichádza deň D - čo s čerstvo pochádzajúcimi prepelicami?

Prepelice sa môžu začať liahnuť kedykoľvek od 15. do 20 dňa podľa okolitých podmienok. Akonáhle sa prepelice začnú liahnuť zo škrupiny, nijako im nepomáhajte a liaheň na vajcia predovšetkým neotvárajte. Prepelice môžete v liahni nechať uschnúť pokojne 24h. Potom prepelice presuňte do odchovne, ktorá im zaistí ideálne podmienky k ich rastu. To znamená bude v nej dostatok tepla, svetla, kŕmenie a vody.

Liahnutie prepelíc je krásna a vzrušujúce podívaná a prajeme, nech sa Vám ich vyliahne čo najviac.

 
SÚVISIACI TOVAR

Potrebujete poradiť alebo objednať?

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie