Ako spoznať klieštikovce u sliepok

Klieštikovci u sliepok sú pre každého chovateľa, ale aj pre samotné sliepky pohromou. Klieštikovec kurí čiže čmelík slepačí sa veľmi rýchlo množia a preto je potrebné zasiahnuť čo najskôr. Ako ale vôbec spoznať klieštikovce u sliepok?
kliestikovec kuri u sliepok

Ako vyzerá klieštikovec kurí

Klieštikovec kurí čiže čmelík slepačí je drobný cudzopasný roztoč - slepačí parazit. Klieštikovec kurí však nenapadá iba sliepky, ale aj prepelice, kačice, husi, morky alebo holuby. Títo parazity sliepok sú voľným okom veľmi zle rozpoznateľní, pretože sa jedná o naozaj drobného roztoča. Klieštikovec kurí dosahuje veľkosť od 0,4 do 1,0mm. Sfarbenie munky u sliepok sa líši v závislosti od toho, koľko krvi už nasala. Nenakŕmení klieštikovci u sliepok majú väčšinou svetlo šedú farbu, nakŕmenie bývajú sfarbení do červeno hneda.

Kde sa klieštikovec kurí najčastejšie vyskytuje

Klieštikovec kurí je nočný tvor, ktorý sa živí krvou svojho hostiteľa. To znamená, že munky v noci vyliezajú zo svojich úkrytov, medzi ktoré patria rôzne škvíry a štrbiny v kuríne a útočia na hydinu, z ktorej sajú krv. Akonáhle sa klieštikovec kurí dostatočne nasýti, opäť sa schová do najrôznejších úkrytov, kde sa následne pária a kladie vajcia. Klieštikovci sa často zhlukujú k sebe do veľkých kolónií, a práve vtedy ich môžete ľahko rozpoznať voľným okom.

kliestikovci u sliepok

Príznaky výskytu klieštikovcov u sliepok

Výskyt čmelika u sliepok môžete pozorovať aj zo správania sliepok. Ak sa klieštikovci u sliepok premnožia, môžete sledovať zníženie znášky vajec alebo škvrny od krvi na vajciach. Klieštikovci u sliepok tiež spôsobujú hydine veľký nepokoj, podráždenie, oslabenie av najhoršom prípade môže dochádzať aj k úhynu. Ak klieštikovec kurí nemá dostatok hostiteľov, môže napadnúť aj psy, mačky alebo dokonca aj človeka.

Ako na klieštikovce u sliepok

Samica kladie 3-7 vajíčok za deň, ktoré sa v dobrých podmienkach vyvinú už za 1 týždeň v dospelých klieštikovcov schopných párenie. Proces rozmnožovania je teda veľmi rýchly a akonáhle klieštikovce u sliepok v kuríne objavíte, je potrebné ihneď konať. Najúčinnejšou kombináciou je použiť prípravky na plochy, napr. SCHOPF MILBEN XPERT 15g, ktoré slúžia na vyhubenie klieštikovcov spoločne s prípravkami určené priamo na zvieratá, napr. SCHOPF REUDANON AEROSOL 400ml, ktoré fungujú ako účinný postrek na sliepky proti klieštikovcom. Viac o výbere vhodných prípravkov proti čmelíkom sa dozviete v tomto článku.

 
ODPORÚČANÁ KOMBINÁCIA PRÍPRAVKOV

 

Potrebujete poradiť alebo objednať?