Ako sa efektívne zbaviť klieštikovcov u sliepok

Zamorenie kurína slepačím parazitom zvaným klištikovec kurí je opravu nočnou morou každého chovateľa. Bohužiaľ napadnutie hydiny týmto roztočom je úplne bežné. Dostáva sa k nim z peria voľne žijúcich vtákov a v dobrom prostredí sa naozaj veľmi rýchlo množí. Dobrou správou však je, že vieme, ako sa úspešne a efektívne klieštikovcov zbaviť!
Ako sa efektívne zbaviť klieštikovcov

Klieštikovec kurí

Klieštikovec kurí, niekedy tiež zvaný ako čmelík slepačie alebo munka je malý osemnohý parazit o veľkosti od 0,4 do 1,0 mm. Farba klieštikovcov u sliepok sa mení zo svetlo šedej na červeno hnedú podľa objemu nasaté slepačie krvi. Tento slepačí parazit sa v noci živí krvou hydiny a cez deň sa ukrýva a rozmnožuje sa v rôznych škárach v kuríne. Jedna samica munky nakladie 3-7 vajíčok za deň, ktoré sa v dobrých podmienkach vyvinú už za 1 týždeň v dospelých klieštikovcov schopných párenia.

Ako spoznať klieštikovce u sliepok

Škrabanie, strata peria, nepokoj, podráždenosť, to všetko môžu byť náznaky, že Vaše sliepky zužujú títo parazity sliepok. Ďalším ukazovateľom, že sa objavili klieštikovci u sliepok môže byť zníženie alebo úplne zastavenie znášky vajec. Jednotliví klieštikovci u sliepok sú voľným okom zle viditeľní. Klieštikovci sa však po kŕmení zhlukujú v jednotlivých kolóniách a pokiaľ teda kurín dôkladne prezriete, môžete tam nájsť červené „mapy“ týchto slepačích parazitov.
Klieštikovci u sliepok

Najlepšia je prevencia

Ideálne je, ak vo Vašom kuríne budete mať také podmienky, ktoré klieštikovcom nebudú vyhovovať a tak nedôjde ani k ich premnoženiu. Ako prevenciu proti klieštikovcom u sliepok odporúčame podstúpiť následné kroky:

  • Odstrániť z kurína všetko, kam by sa mohli klieštikovci u sliepok ľahko schovať (plechy, lepenky, diery v obložení, atď.)
  • Zaistiť, aby steny aj podlahy kurína boli ideálne bez škár a škvírek, pretože práve tam sa klieštikovci radi ukrývajú.
  • Kurín pravidelne čistiť a dezinfikovať.
  • Vymeniť drevené znáškové hniezda za plastové znáškové hniezda, ktoré sa ľahko umývajú a dezinfikujú.
  • Účinná je aj kremelina proti klieštikovcom. Kremelinou odporúčame vysypať predovšetkým všetky škáry a dierky. Kremelinový prášok narúša ochrannú povrchovú vrstvu tela klieštikovcov a akonáhle sa teda nejaký slepačí parazit dostane do kurína, vďaka kremeline ihneď uhynie a nedôjde k jeho rozmnoženiu.

Čo robiť, keď nájdete klieštikovce v kuríne alebo na sliepkach

Pokiaľ objavíte klieštikovce v kuríne alebo v perí sliepok, je potrebné začať okamžite konať.

  • Na ošetrenie sliepok proti klieštikovcom odporúčame prírodný odpudzovač klieštikovcov a ďalších roztočov. Tento postrek na klieštikovce účinkuje okamžite a navyše chráni hydinu dlhodobo pred ďalším napadnutím parazitmi.
  • Ako sa zbaviť klieštikovcov v kuríne je veľmi zásadná otázka, pretože toto hubenie niekedy vyžaduje veľa síl a energie. Aby bolo hubenie klieštikovcov naozaj efektívne, odporúčame vyviesť všetku hydinu von z kurína a vykonať naozaj generálne upratovanie. Kurín je potrebné najskôr celý umyť a potom ho dôkladne vystriekať účinnými chemickými prostriedkami. Odporúčame napr. tento účinný koncentrát SCHOPF MILBEN XPERT 15g, ktorý zahubí v priebehu niekoľkých minút všetky klieštikovce. Kurín potom odporúčáme poriadne vyvetrať.
  • Za 5-8 dní s najväčšou pravdepodobnosťou zistíte, že sa vyliahli ďalší klieštikovci z vajíčok, ktoré boli ukryté v najrôznejších zákutiach. Je to úplne bežné, a preto odporúčame za túto dobu celé upratovanie vykonať pre veľký úspech ešte raz skôr, ako budú nové klieštikovce u sliepok schopní rozmnožovania.

V tejto chvíli budete mať vyhrané. Je však nutné byť neustále ostražitý, pretože zavlečenie tohto parazita do kurína je predovšetkým v letných mesiacoch veľmi časté. Dodržujte preto všetky preventívne opatrenia a veríme, že u Vás už klieštikovci u sliepok nebudú mať šancu.

 
ODPORÚČANÁ KOMBINÁCIA PRÍPRAVKOV

Potrebujete poradiť alebo objednať?

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie