Ako sa pripraviť na liahnutie hydiny

Najprirodzenejší liahnutie kurčiat, prepelíc, ​​kačíc, husí, bažantov i ďalšie hydiny prebieha samozrejme priamo pod kvočkou. Matka so zachovaným materským pudom sa o celý proces postará úplne sama, a tak je to zároveň aj najpohodlnejší spôsob pre každého chovateľa. Mnoho kvoček však už nemá zachovalý pud kvokavosti a tak sa čoraz častejšie stáva, že hydina nechce zasadnúť alebo na vajciach nesedia dostatočne dlhú dobu, a tak liahnutie kurčiat skrátka nie je možné. Ak je práve toto tiež Váš problém, potom rozhodne čítajte ďalej.
Liahnutie kurcat liahen

Liahne čiže inkubátory - k čomu slúži?

Ak sa na kvokavost hydiny nemôžete spoľahnúť, prichádza do úvahy umelej liahnutia hydiny, ktoré si môžete načasovať presne podľa Vašich potrieb. K umelému liahnutie kurčiat, prepelíc, ​​kačíc, husí, moriek, bažantov aj inej hydiny slúžia špeciálne liahne, inokedy zvané tiež ako inkubátory. Liahne-inkubátory nie sú v chovateľstve žiadnou novinkou, pretože s umelým liahnutím kurčiat sa začalo už pred viac ako 2000 rokmi v Egypte. Dnešné liahne na vajcia sú však veľmi prepracované a chovatelia s nimi dosahujú vysoké liahnivosti.

Liahní na hydinu je trhu už celý rad a nemožno jednoznačne povedať, ktorá je tá najlepšia. Každý chovateľ má totiž odlišné priority, a tak niekto ocení lacné liahne, ktoré sú vybavené základnými funkciami pre liahnutie kurčiat, prepelíc, ​​kačíc a ďalšie hydiny a inému chovateľovi naopak vyhovuje automatická liaheň alebo dokonca plne automatická či profesionálna liaheň, ktorá sa postará o celý proces liahnutie úplne za Vás.


Aké by malo byť prostredie v umelej liahni?

Aby bolo liahnutie hydiny úspešné, musí liahne-inkubátory zabezpečovať 2 základné funkcie, ktorými sú udržiavanie optimálnej teploty a vlhkosti.

  • Teplota - liaheň kurčiat musí byť vybavená elektrickým výhrevným telesom s termostatom, ktoré vytvára a udržuje teplotu na optimálnej hodnote vhodné na liahnutie.
  • Vlhkosť - druhým dôležitým faktorom, ovplyvňujúcim dobrú liahnivosť, je udržiavanie optimálnej vlhkosti v liahni, ktorá vzniká odparovaním vody zo spodnej časti liahne.

Ak hľadáte kvalitnú liaheň na vajcia, ktoré teplotu i vlhkosť krásne udržuje, odporúčame Vám overené liahne Cleo, PuisorCimuka, Real či Lumia.

K dosiahnutiu naozaj výborné liahnivosti je však tiež potrebné správny výber a uchovanie násadových vajec a ich následné pravidelné otáčanie. Ak sa chcete o výbere a uchovanie násadových vajec dozvedieť viac, môžete si prečítať nasledujúci článok.

SÚVISIACI TOVAR

Potrebujete poradiť alebo objednať?

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie